Vlada ustanovila samostojni javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve

23.6.2026 - | gov.si

Vlada je na redni seji sprejela sklepa o ustanovitvi dveh javnih zavodov, Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije.

Letos praznujemo petintridesetletnico samostojne slovenske države, ki je bila ustanovljena na temelju večstoletnih teženj slovenskega naroda po neodvisnem razvoju. Proces slovenskega nacionalnega oblikovanja zahteva umestitev v širši zgodovinski okvir ter povezovanje raznolikih izkušenj različnih akterjev demokratizacije in slovenske osamosvojitve, kar se bo realiziralo s ponovno ustanovitvijo javnega zavoda Muzeja slovenske osamosvojitve. Z njim se bo prikazal razvoj samostojne Slovenije na način, ki bo dostopen širši javnosti, da se pojasni glavne zgodovinske dogodke, kaj jih je spodbudilo in kaj je bil njihov namen. Na ta način bodo prihodnje generacije razumele, kako, zakaj in kdaj se je razvila sedanja Republika Slovenija.

Ob ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve je ministrica za kulturo dr. Ignacija Fridl Jarc poudarila: »Po petintridesetih letih samostojne države Slovenije s ponosom sporočamo, da je šestnajsta Vlada Republike Slovenije pod vodstvom predsednika Janeza Janše ponovno ustanovila Muzej slovenske osamosvojitve, ki je bil prvič ustanovljen že leta 2021 in kasneje združen z Muzejem novejše zgodovine. Muzej slovenske osamosvojitve bo pričeval o naših procesih demokratizacije na slovenskih tleh, o vseh neštetih stoletnih sanjah za samostojno državo in predvsem o vsem tem, kako smo se znali upreti tujemu agresorju, da lahko danes živimo v samostojni državi Sloveniji. Prepričani smo, da bo muzej v ponos vsem Slovenkam in Slovencem, da bo govoril o tem, kako neverjeten čudež je, da imamo danes samostojno državo.«

Obdobje slovenske osamosvajanja in demokratizacije je za slovensko zgodovino izjemno pomembno, saj smo Slovenci po dolgih letih načrtovanj in želja dobili lastno državo. Zato je prav, da država ob 35. obletnici osamosvojitve Republike Slovenije prične s postopki ponovne ustanovitve muzeja, ki bo predstavil celoten proces slovenske demokratizacije in osamosvojitve. Obdobje slovenske osamosvojitve zajema dva procesa: proces demokratizacije (časovno 1987–1990) ter proces osamosvojitve (1990–1992).

Javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve je bil kot samostojni javni zavod ustanovljen že leta 2021. V letu 2023 je bil sprejet sklep o ustanovitvi javnega zavoda Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, ki je hkrati sklep o spojitvi javnega zavoda Muzej novejše zgodovine Slovenije in javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve.

Muzej slovenske osamosvojitve se ustanavlja s ciljem, da se na enem mestu zbira, ohranja in preučuje muzejsko gradivo v zvezi z osamosvojitvijo in nastankom samostojne slovenske države (dokumenti, predmeti, pričevanja in drugo) ter bo v razstavnih kontekstih predstavil s tem povezana znanja in vrednote. Muzej slovenske osamosvojitve bo tudi osrednja ustanova za podporo znanstveno-raziskovalnemu delu na področju procesov demokratizacije in osamosvojitve, ki sta bili najpomembnejši dejanji v slovenski zgodovini.

Muzej novejše zgodovine Slovenije pa se ustanavlja z namenom evidentiranja, zbiranja, dokumentiranja, proučevanja, interpretacije, ohranjanja, razstavljanja in urejene dostopnosti materialne in nesnovne kulturne dediščine s področja sodobne slovenske zgodovine.


https://www.gov.si/novice/2026-06-23-vlada-ustanovila-samostojni-javni-zavod-muzej-slovenske-osamosvojitve