Od 19 listopada 2025 roku do 9 czerwca 2026 roku w ramach projektu „Dostępni na plUS”, realizowanego przez Uniwersytet Szczeciński we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”, przeprowadzono cykl szkoleń podnoszących kompetencje pracowników w obszarze dostępności i wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami. W szkoleniach uczestniczyło około 170 pracowników US.
Program szkoleniowy obejmował zarówno zagadnienia podstawowe, budujące świadomość dostępności, jak i specjalistyczne tematy związane z dostępnością cyfrową, komunikacją, zdrowiem psychicznym oraz wsparciem procesu dydaktycznego. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i doświadczeń, które pomagają tworzyć bardziej otwarte, przyjazne i dostępne środowisko akademickie.
W ramach cyklu zrealizowano szkolenia pod tytułami:
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia warsztatowe, podczas których uczestnicy mogli doświadczyć barier napotykanych przez osoby niewidome, słabowidzące czy osoby z innymi szczególnymi potrzebami. Praktyczne ćwiczenia, dyskusje oraz analiza rzeczywistych sytuacji pozwoliły lepiej zrozumieć potrzeby społeczności akademickiej i sposoby skutecznego wdrażania zasad dostępności.
https://usz.edu.pl/ponad-170-pracownikow-us-przeszkolonych-w-zakresie-dostepnosci