Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila výběr dodavatele pro výstavbu nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v České Třebové. Výsledná vysoutěžená částka činí 69,7 milionu korun včetně DPH, což je částka o 20 milionů korun nižší, než byla předpokládaná hodnota. Zahájení stavby je plánováno ve třetím čtvrtletí letošního roku.
„Rozšíření základen zdravotnické záchranné služby je jednou z našich priorit v oblasti přednemocniční péče, a to zejména v oblastech, kde stávající síť nestačí, respektive kde dochází k častému vykrývání výjezdů z okolních základen. Jedním z takových míst je oblast České Třebové, a to především její východní část kolem Rybníka, Třebovic a Semanína. V oblasti dochází k rozvoji sportovního areálu Peklák, což generuje výraznější zatížení výjezdových základen v regionu, a proto jsme se před několika lety rozhodli, že připravíme projekt nové výjezdové základny zdravotnické záchranné služby, a to na vjezdu do města u silnice I/14 směrem od Svitav,“ vysvětlil důvody pro přípravu projektu hejtman Martin Netolický.
V dubnu letošního roku bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby s předpokládanou hodnotou necelých 90 milionů korun včetně DPH. „Výběrové řízení dopadlo nadmíru pozitivně, jelikož vysoutěžená částka je o 20 milionů korun nižší, než byla předpokládaná hodnota a činí 69,7 milionu korun včetně DPH,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V rámci výběrového řízení jsme na tuto stavbu obdrželi celkem osm nabídek s tím, že všechny tyto nabídky se pohybovaly pod projektovanou předpokládanou hodnotou. Nyní běží zákonné lhůty a pokud se nic mimořádného nestane, rádi bychom zahájili stavbu ve třetím čtvrtletí letošního roku. Je pravdou, že náš původní plán byl o něco dříve nicméně před zahájení výběrového řízení bylo nutné provést změny v projektové dokumentaci, a to s ohledem na podloží a založení celé stavby,“ sdělil 1. náměstek hejtmana pro oblast investic Dušan Salfický.
Samotná stavba výjezdové základny je oproti jiným stavbám specifická. „Budova bude zahrnovat dvě garážová stání standardních sanitních vozidel kategorie, jedno garážové stání pro speciální sanitní vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí. Oproti jiným objektům ZZS bude v rámci této výjezdové základny vybudován i strategický sklad pro zdravotnický materiál nebo pneumatiky pro sanitní vozidla,“ vyjmenoval specifika hejtman Netolický.
Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví se jedná v tuto chvíli o poslední připravený projekt. „Zlepšováním zázemí pro krajské záchranáře se zabýváme dlouhodobě a jsem přesvědčený, že je to vidět. V poslední době jsme vybudovali zcela nové zázemí v Litomyšli a ve Svitavách. Předtím je možné jmenovat Vysoké Mýto, Chrudim, Holice, Moravskou Třebovou nebo Staré Čívice na okraji Pardubic. Do budoucna bychom chtěli ještě posílit pokrytí ještě na pravém břehu Labe v rámci Pardubic. Nicméně jsme ve fázi hledání vhodného pozemku,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.