Poslední hod a horší zápis rozhodly o medailích. První závodní den Olympiády dětí a mládeže v Praze plzeňské výpravě upekl také dvě brambory. Trenér ale celkově sází na dvanáct cenných kovů.
Chtěl vrhnout přes sedmnáct metrů. Nakonec David Bosák z Plzeňského kraje triumfoval za 16,87 metrů. Vedení si zajistil druhým pokusem v soutěži. V poslední sérii přišel zvrat. Do vedení se dostal moravskoslezský Richard Kwiczala. „Byl jsem velmi nervózní před mým posledním vrhem. Věděl jsem, že do toho musím jít. Šlo o všechno,“ popsal Bosák. Kwiczalu překonal o devatenáct centimetrů.
V jeho sbírce je to už druhý cenný kov z mládežnické olympiády. První získal před dvěma lety ve skoku do výšky. „Na minulé ODM byl David čerstvý atlet. Postupem času s ním začali trenéři dělat všechny disciplíny. Nakonec se uchytil v kouli. Škoda, že tu není disk, protože v něm je ještě mnohem lepší,“ prozradil trenér plzeňské výpravy Martin Pivoňka.
Bosák k atletice přešel z fotbalu. „Baví mě, že jedu sám za sebe. Dokážu se zdokonalovat a sám se sebou pracovat. Není to o týmu,“ vysvětlil.
V plzeňské výpravě k medailové radosti přispěla také výškařka Veronika Blažková, která si poradila s laťkou ve výšce 166 centimetrů a zajistila si stříbro. Zlatá Ellen Janků z Prahy zvítězila díky lepšímu zápisu. „Jsem spokojená. Určitě bych chtěla, aby bylo na určitých výškách míň křížků,“ poznamenala Blažková.
Hodem dlouhým 40,31 metrů překvapila oštěpařka Anna Staňková. Nejen že si o necelé dva metry vylepšila osobní rekord, ale vyhodila si tak „bramboru“. „Měla jsem cíl dostat se do finále, což se povedlo. Vůbec jsem nečekala, že budu blízko medaili. Jsem velmi ráda,“ popsala.
Také pro čtvrté místo si ve sprintu na šedesát metrů doběhl starší žák Pavel Faukner. Časem 7,17 sekundy tak vylepšil krajský rekord.
"Vůbec jsem nečekala, že budu blízko medaili. Jsem velmi ráda."
Na minulé ODM atleti z Plzeňského kraje získali devět cenných kovů. Někteří z medailistů letos chtějí úspěchy obhájit. Trenér Pivoňka míří výš. „Je to meta, kterou bychom chtěli překonat. Uzavřeli jsme i sázky. Vsadil jsem si na dvanáct medailí. Padlo ale i třináct,“ prozradil.
Mezi další medailové naděje patří podle Martina Pivoňky překážkáři Amálie Matulková a David Krejčí nebo skokani o tyči Viktorie Nozarová a Matyáš Zíma.
Text: Tereza Slováčková