Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu, vítěz etapy na Tour de Franci či španělské Vueltě Zdeněk Štybar přidal do naplněného životopisu další roli, a to vlajkonoše výpravy Plzeňského kraje na letošní Olympiádě dětí a mládeže v Praze. „Poprvé se setkají s obrovskou nervozitou. Je to pro ně obrovská zkušenost,“ popsal Zdeněk Štybar. Práci s dětmi se věnuje dlouhodobě. Vytvořil například projekt Czech Cycling Academy, skrze kterou hledá nové české sportovní talenty.
Trénoval jste nošení vlajky?
Ne, vůbec. Ale strašně moc se na to těším.
Co pro vás role vlajkonoše Plzeňského kraje znamená?
Já si to úplně neuvědomuji. Sám jsem zvědavý, jak děti budou reagovat a jestli mě vůbec poznají. Často se stydí, nechtějí se dostat do kontaktu. Každopádně jsem rád, že mě vybrali a můžu tady být za Plzeňský kraj. Doufám, že to přivede děti k cyklistice.
Jste trojnásobným mistrem světa v cyklokrosu, máte zkušenosti z vrcholných závodů. Jak podle Vás ODM připravuje děti právě na takové akce?
Připraví je nejen do sportu, ale i do života, do školy. Poprvé se setkají s obrovskou nervozitou. Nervozitou rodičů, nervozitou trenérů, jejich samotnou. Spousta z nich zažije, že je bude bolet břicho. Poprvé na takové akci třeba vyhoří. Budou podávat podprůměrné výkony, protože se nedokážou poprat s tlakem. Je to pro ně obrovská zkušenost.
Co byste jim poradil, aby se zvládli s nezvyklou pozorností vyrovnat?
Musí si tím projít. Musí sbírat zkušenosti. Hlavně být sám sebou.
Po skončení profesionální kariéry se intenzivně věnujete práci s mladými sportovci. Co vás na tom baví?
Baví mě, že to pro ně může být motivace. Když se jim nedaří, my jako bývalý profesionálové a sportovci jim můžeme říct, že je to úplně normální. Děje se to a musíme to akceptovat, jít dál a u sportu vydržet.
Co byste tedy popřál reprezentantům Plzeňského kraje pro letošní Olympiádu dětí a mládeže?
Aby byli co nejvíce nervózní, aby si to zažili se vším všudy. Aby pochopili, že to není jednoduché. Jedna věc je připravit se na velkou akci, ale druhá věc je psychicky ji ustát. Obzvlášť pro ty, kteří jedou vyhrát. Ať si z toho vezmou to nejlepší a správně to pochopí. Pokud se jim nevydaří výkon, který chtěli podat, tak jim hlavně přeji, aby u sportu vydrželi.
Text: Tereza Slováčková