Premiera 3. odcinka serialu „Bitwa o Monte Cassino. Szlak nadziei”

22.6.2026 - | Instytut Pamięci Narodowej

21 czerwca 2026 r. w kinie Cinema Adriano przy Piazza Cavour w Rzymie odbyła się szczególna uroczystość. W rocznicę podpisania listu intencyjnego pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Kościołem i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie zaprezentowano trzeci odcinek serialu „Szlak Nadziei. Bitwa o Monte Cassino” produkcji Instytutu Pamięci Narodowej w reżyserii Tomasza Łysiaka.

Uroczystość otworzył Rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława ks. prał. Paweł Ptasznik, który podkreślił rolę współpracy pomiędzy obiema instytucjami w realiach życia Polonii. Przed projekcją filmu dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński odczytał list zastępcy prezesa IPN dr hab. Karola Polejowskiego skierowany do zgromadzonych na uroczystości osób. W liście dr hab. Karol Polejowski podkreślił, że współpraca pomiędzy Kościołem i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz IPN trwająca już od przeszło roku ma charakter naukowo-badawczy, edukacyjny i wystawienniczy. Dzięki projektowi Euchar „Wieczór z historią” realizowanemu przez Biuro Badań Historycznych IPN Polonia rzymska miała okazję zapoznać się z najnowszymi wynikami badań dotyczących tematyki funkcjonowania systemów totalitarnych w XX wieku. Ponadto dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu zorganizowano dwukrotnie warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych z Rzymu i Neapolu. Następnie dr Adam Pleskaczyński wprowadził widzów w tematykę trzeciego odcinka serialu.

Podsumowania współpracy pomiędzy IPN a Kościołem i Hospicjum św. Stanisława dokonał ks. kan. Tomasz Jarosz, który zwrócił uwagę na dynamikę współdziałania oraz znaczenie przekazywania wiedzy o polskiej historii w środowisku polonijnym i międzynarodowym.

Zgodnie z tradycją duszpasterstwa Kościoła i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 10.00 celebrowano uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Tomasz Jarosz – Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Adam Kwiatowski – Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Bartosz Skwarczyński – Konsul RP w Rzymie, o. prof. Mark Lewis SJ – Rektor Uniwersytetu Gregoriańskiego, prof. Elwira Cajano – przewodnicząca Komisji ds. Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych Stolicy Apostolskiej, ks. dr Adam Sycz – Rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, pracownicy Sekretariatu Stanu oraz różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, siostry zakonne ze zgromadzeń posługujących na terenie Rzymu, duchowni, przedstawiciele poloni rzymskiej i mieszkańcy Rzymu.


https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/244250,Premiera-3-odcinka-serialu-Bitwa-o-Monte-Cassino-Szlak-nadziei.html