Predseda vlády SR Robert Fico dnes navštívil robotníkov, ktorí pracujú na diaľnici D2 v Bratislave aj v extrémnych teplotách, ktoré aktuálne trápia Slovensko. Všetkým zamestnancom pracujúcim v extrémnych podmienkach, či už je to vonku, alebo v neklimatizovaných halách, alebo v rôznych zariadeniach, Robert Fico vyjadril solidaritu.
Predseda vlády využil prestávku, ktorú robotníci mali, aby sa s nimi porozprával, ako prácu zvládajú. Zamestnanci Doprastavu, ktorí pre NDS robia protihlukové bariéry na diaľnici, prirovnali prácu v teple k nočnej práci, rovnako uviedli, že zamestnanci pracujúci v stavebníctve by privítali skorší odchod do dôchodku. „Som odporca toho, aby sa predlžoval vek odchodu do dôchodku. Ak máte 64 rokov a máte v tomto teple poskakovať po stavbe, je to náročnejšie, ako sa zdá,“ skonštatoval predseda vlády. Pripomenul, že jeho vláda zakotvila do ústavy maximálny vek odchodu do dôchodku, avšak predchádzajúce vlády toto ustanovenie zrušili. Avizoval, že ak by po voľbách vznikla koalícia s ústavnou väčšinou a bude o to záujem, je pripravený za takéto opatrenie opätovne hlasovať.
Slovenská právna úprava je na extrémne pracovné podmienky pripravená. „Právne predpisy umožňujú, aby zamestnávatelia dávali dlhšie prestávky v práci, v čase, kedy je to extrémne, zamestnanci nepracujú a nadpracujú si to neskôr alebo skoro ráno,“ uviedol Robert Fico. Ďalej je to zabezpečovanie pitného režimu, možnosť oddýchnuť si v chladených priestoroch či častejšie striedanie pracovníkov. Zákonník práce, zákon o ochrane verejného zdravia či špeciálna vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR umožňuje tieto opatrenia zavádzať, už keď je vonkajšia teplota 30 stupňov. Podľa aktuálnej predpovede sa tento víkend budú teploty šplhať až k štyridsiatke.
Okrem prejavenia solidarity so zamestnancami, ktorí pracujú vo vysokých teplotách, sa predseda vlády SR poďakoval zamestnávateľom, ktorí dodržiavajú podmienky stanovené zákonmi, pretože je aj v ich záujme, aby zachovali výkon svojich pracovníkov. Rovnako zamestnávateľov poprosil, aby zamestnancom v takýchto extrémnych teplotách vyšli maximálne v ústrety. Robert Fico sa zároveň obrátil aj na odborárov, aby sa téme pracovnej ochrany v extrémnych klimatických podmienkach venovali. „Možno pred tridsiatimi rokmi to nebolo také vypuklé, ale dnes je treba sa pracovnoprávnej ochrane zamestnancov venovať pri každej príležitosti,“ povedal.
„Robiť v týchto podmienkach je niekedy na hranici hrdinstva,“ skonštatoval Robert Fico.