Pietami jsme si připomněli oběti komunistického režimu

26.6.2026 - Petra Jungwirthová | Ústav pro studium totalitních režimů.

(26. 6. 2026) – První náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický se v závěru června zúčastnil několika pietních setkání připomínajících oběti komunistické totality. Po smíchovském vzpomínkovém aktu věnovaném Miladě Horákové (25. 6.) pokračovaly další pietní akce na Vyšehradě a na Ďáblickém hřbitově.

Pietní akt na Smíchově připomněl 76. výročí justiční vraždy JUDr. Milady Horákové, která byla 27. června 1950 popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném politickém procesu. Účastníci zde uctili památku jedné z nejvýznamnějších osobností českého protikomunistického odboje.

Další zastávkou pietních připomínek byl 26. června Vyšehrad, kde byly položeny květiny u symbolického hrobu Milady Horákové a také u památníku obětem nacismu a komunismu z řad kněží, řeholníků a řeholnic. Tato místa připomínají nejen osud samotné Milady Horákové, ale také stovky dalších lidí, kteří se stali oběťmi politické perzekuce.

Ve stejný den se Kamil Nedvědický zúčastnil také pietního shromáždění za oběti komunistického režimu na Ďáblickém hřbitově. Akci každoročně pořádá Sdružení bývalých politických vězňů let 1948–1989 ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Událost probíhá na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje. Toto pietní místo bylo v roce 2017 prohlášeno za národní kulturní památku.

„Pietní akty nejsou pouhou připomínkou minulosti. Jsou především závazkem vůči budoucnosti.“

Ústav pro studium totalitních režimů považuje účast na pietních aktech za důležitou součást svého poslání. Připomínání konkrétních lidských osudů, obětí politických procesů, věznění a represí představuje jeden ze základních pilířů uchovávání historické paměti a vzdělávání veřejnosti.

„Pietní akty nejsou pouhou připomínkou minulosti. Jsou především závazkem vůči budoucnosti. Osudy Milady Horákové a dalších obětí komunistického režimu nám připomínají, jak snadno mohou být pošlapány svoboda, spravedlnost a lidská důstojnost. Naší povinností je jejich příběhy připomínat a předávat dalším generacím,“ uvedl první náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický.

Podle něj je mimořádně důležité, aby historická paměť nezůstávala pouze v odborných publikacích či archivech. „Místa paměti, pietní akty a veřejné připomínky obětí totalitních režimů mají nezastupitelnou úlohu. Právě zde si uvědomujeme konkrétní lidské osudy a cenu svobody, kterou dnes považujeme za samozřejmost. ÚSTR bude i nadále aktivně podporovat připomínání obětí nacistické a komunistické totality a podílet se na vzdělávání veřejnosti v této oblasti,“ doplnil Kamil Nedvědický.

Pietní akt na Ďáblickém hřbitově patří pro Ústav pro studium totalitních režimů dlouhodobě mezi klíčové vzpomínkové události. Letošní pieta byla hojně navštívena veřejností, zástupci institucí, pamětníky i bývalými politickými vězni. Ústav pro studium totalitních režimů zároveň vede Komisi pro řešení otázky masových hrobů v Ďáblicích, která se věnuje objasňování osudů obětí a důstojnému nakládání s jejich ostatky. Ve svém vystoupení Kamil Nedvědický zdůraznil, že vyrovnání se se zločiny komunistického režimu nesmí končit pouze připomínáním utrpení živých obětí. Stejně důležitá je také náprava křivd spáchaných na ostatcích zemřelých, jejich identifikace, důstojné připomenutí a péče o místa posledního odpočinku. Podle něj je právě schopnost společnosti napravovat i tyto historické křivdy důležitým předpokladem pro budoucnost, posilování demokratických hodnot a úcty k lidské důstojnosti.

Ústav pro studium totalitních režimů se pietních akcí věnovaných obětem komunistického režimu účastní dlouhodobě. Vedle odborného výzkumu, vzdělávací činnosti a práce s archivními prameny považuje za důležité také veřejné připomínání osobností, které se postavily totalitní moci a za své postoje zaplatily nejvyšší cenu. Připomínání jejich odkazu i osudů dalších obětí komunistické perzekuce je proto důležitou součástí poslání Ústavu pro studium totalitních režimů i jeho veřejných aktivit.


AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO: ÚSTR / Jindřich Mynařík (Ďáblice) a Luboš Zach (Vyšehrad)



https://www.ustrcr.cz/pietami-jsme-si-pripomneli-obeti-komunistickeho-rezimu