Po nepovedené sezóně si házenkářky z Plzeňského kraje podmanily Olympiádu dětí a mládeže. Finálovou odvetu proti Ústeckému kraji, kterému podlehly ve skupině, vyhrály poměrem 21:16. Naopak chlapeckému výběru se na medaili z minulé mládežnické olympiády navázat nepovedlo.
Radost a křik fanoušků zaplavil pražskou UNYP arenu po skončení finálového zápasu házenkářek. „Hrálo se mi tady dobře. Je tu hodně lidí, všichni fandí. Hnalo mě to,“ popsala Eva Sojáková, která ve finále byla z plzeňského týmu nejaktivnější.
K házené ji přivedla starší sestra Hana. „Začalo ji to bavit a mě potom taky,“ vysvětlila Eva Sojáková. Právě Hana na mládežnické olympiádě před dvěma lety získala s plzeňským výběrem stříbro. „Vyhrála jsem dnes hlavně pro ni.“
A pro trenérku je vítězství zase zadostiučiněním. „Konečně to vyšlo. Měly jsem sezonu plnou zranění. Holky jsou ze dvou klubů, nikomu se moc nedařilo. Proto jsme rády, že jsme to společně dokázaly,“ líčila trenérka Jaroslava Šmrhová.
Se zranění se potýkala například Alena Sýkorová. „Měla jsem zlomenou ruku. Většinu sezony jsem byla na lavičce. Jsem ráda, že právě tady to vyvrcholilo. Cítím obrovskou euforii. Po vítězství touží každý tým z Česka,“ radovala se.
Přípravu tým nepodcenil. „Měly jsme hodně tréninků. Intenzivně jsme se připravovaly. Herní kombinace, obranu, všechno,“ prozradila Alena Sýkorová. Nutná byla ale i práce v průběhu turnaje. „Neměly jsme vyrovnané výkony. Postupně jsme se ale zlepšovaly. Přicházely jsme na to, jak hrát až do konce. Jsou to vyrovnané zápasy, ve kterých rozhoduje hlava. Podařilo se nám holky správně nastavit,“ hodnotila trenérka.
"Jsou to vyrovnané zápasy, ve kterých rozhoduje hlava."
Ve finále se dívky utkaly s ústeckým výběrem, se kterým ve skupinové fázi turnaji prohrály. „V prvních dvou zápasech jsme si dokázaly, že umíme porazit silné týmy. Pak přišla studená sprcha s Ústeckým krajem, se kterým jsme měly v přípravné fázi turnaje pozitivní bilanci,“ vysvětlila Jaroslava Šmrhová. V boji o zlato ho porazily poměrem 21:16. „Doufáme, že jsme mu to vrátily i s úroky,“ vtipkovala po zápase.
Naopak chlapecký tým zlato z ODM před dvěma lety neobhájil. Turnaj ovšem odhalil jeho slabiny. „Ukázal nám, v čem se musíme zdokonalit. Začít tvrdou prací v tréninku. Dělala nám problém převážně koncentrace a udržení v nasazení. Také tlak do brány,“ vyjmenoval trenér Adam Davídek.
Ve čtvrtek se utkal s výběrem Zlínského kraje o páté místo. Nakonec kvůli prohře 11:20 skončil šestý. „Klukům jsem řekl, že chci, aby podávali výkony nejbližší svému maximu. Bohužel jsme to nevydrželi dlouho. Nezvládali jsme to celých třicet minut. Měli jsme momenty, kdy jsme pracovali jako tým. Když každý hráč odvede svůj úkol, funguje to,“ zhodnotil Davídek.
Text: Tereza Slováčková