Robotika v podzemí 2026

23.6.2026 - Petr Konvalinka | Fakulta stavební ČVUT v Praze

Robotika v podzemí 2026 ukázala budoucnost stavebnictví: autonomní roboti, drony i nové talenty

 
Třetí ročník odborné akce Robotika v podzemí, pořádané Fakultou stavební ČVUT v Praze a Národním centrem Stavebnictví 4.0, přilákal do unikátního prostředí Centra experimentální geotechniky – Podzemní laboratoře Josef na dvě stovky odborníků, zástupců firem, studentů a výzkumníků.

Podzemní laboratoř Josef

Podzemní laboratoř Josef, která slouží jako výzkumné a experimentální pracoviště Fakulty stavební ČVUT, poskytla pro setkání mimořádně autentické prostředí. Účastníci mohli sledovat prezentace a ukázky technologií přímo v podmínkách, které se blíží reálnému nasazení robotických systémů v podzemním stavitelství, monitoringu infrastruktury nebo krizových situacích. Akce se konala pod záštitou Středočeského kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Generálními partnery byly společnosti Metrostav, STRABAG, HOCHTIEF CZ a Keramost. Podporu dále poskytlo dvanáct strategických partnerů z řad významných hráčů českého stavebnictví. Mezinárodní rozměr setkání podtrhla účast korejského výzkumného partnera KAERI.

Podzemní laboratoř josef

Robotické technologie v podzemí

Pro návštěvníky akce byla připravena řada technologických demonstrací a expozic umístěných jak v areálu laboratoře, tak přímo v podzemních prostorách Štoly Josef. „ Ing. Jiří Šťástka, Ph.D., vedoucí Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT v Praze. Prezentované technologie seznamovaly s možnostmi spolupráce autonomních robotů a dronů při mapování prostředí, monitoringu infrastruktury, sběru dat nebo realizaci specializovaných stavebních činností. uvedl

Více v tiskové zprávě

Za obsah odpovídá: prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., FEng.


https://www.fsv.cvut.cz/robotika-v-podzemi-2026