19 maja w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „MoleCon". Tegoroczna edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – do sesji posterowej zgłosiło się aż 73 uczestników.
Sesje posterowe, wykłady, prezentacje, uczestnicy z całej Polski – na udział w „MoleCon” zdecydowało się wielu studentów. W oficjalnym otwarciu wydarzenia wziął udział Dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Wojciech Simka.
- Gościmy nie tylko osoby z naszego Wydziału, ale także uczestników m.in. z Poznania, Krakowa oraz Zabrza. W całym kraju, ale także za granicą, są organizowane takie konferencje przez koła naukowe, dlatego cieszę się, że również Studenckie Koło Naukowe Chemików postanowiło podjąć się tego wyzwania. To już druga edycja konferencji i mam nadzieję, że w kolejnych latach nadal będzie kontynuowana. Liczba uczestników jest dużym sukcesem tego wydarzenia – tłumaczy Dziekan Wojciech Simka.
Konferencja rozpoczęła się od wykładu inauguracyjnego „Reakcje krzyżowego sprzęgania Suzuki-Miyaury w syntezie sprzężonych heterocykli azotowych”, który przedstawiła prof. dr hab. inż. Agnieszka Kudelko z Wydziału Chemicznego PŚ. Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać wykładu o korozji strun gitarowych autorstwa dr. inż. Macieja Sowy oraz mgr. inż. Aleksandra Olesińskiego.
Najważniejsza była dla nich jednak możliwość spróbowania swoich sił w prezentacjach ustnych, a także udziału w sesji posterowej, podczas której mogli zaprezentować wyniki swoich prac inżynierskich i magisterskich.
- Prezentujemy nowy sposób tworzenia leków, aby były one bardziej selektywne w stosunku do komórek nowotworowych. Mówimy o glikokoniugacji – to łączenie naszego związku aktywnego z cukrem, co może zwiększyć transport do komórek nowotworowych - mówi Karolina Hanzlik z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, która wspólnie z Mirosławem Cieślikiem przedstawiła poster „Glikokoniugacja jako sposób modyfikowania właściwości związków bioaktywnych w kontekście terapii przeciwnowotworowej”.
Studenci i organizatorzy podkreślali, jak ważna jest dla nich możliwość udziału w takich konferencjach.
- To dobry sposób na ekspozycję swojej pracy. Wydarzenie daje dużą możliwość do dyskusji ze studentami także z innych Uczelni, rozmów o wynikach swoich badań, ale także poszukiwania inspiracji – tłumaczy Mirosław Cieślik.
- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział. To było dla nas małe święto nauki i chemii, a także czas i okazja, by wspólnie porozmawiać i wymienić się spostrzeżeniami – mówi Przewodniczący Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Chemicznego inż. Filip Wojtas.
https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/ii-ogolnopolska-konferencja-naukowa-molecon-za-nami