Ђурић: Србија настоји да буде међу пионирима јачања веза Европе и Латинске Америке

23.6.2026 - | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић изјавио је током боравка у Панами, где делегација Србије учествује на 56. Генералној скупштини Организације америчких држава, да Србија треба да буде међу пионирима у повезивању Европе са земљама Централне и Латинске Америке, истичући да управо у томе види једну од важних упоредних предности наше земље.

Министар Ђурић је оценио да је атмосфера на скуповима Организације америчких држава пријатељска и више окренута ка будућности него што је то често случај на европским и регионалним форумима, нагласивши да је значајно што је Србија континуирано присутна у овом делу света и што се профилише као мост сарадње између Европе и Латинске Америке. Подсетио је да је ово његово треће учешће на самитима ОАД у својству министра спољних послова, али и да Србија већ годинама редовно учествује на овим скуповима.

Ђурић је навео да је током боравка у Панами имао низ корисних разговора са шефовима дипломатија земаља региона, као и са генералним секретаром Организације америчких држава и указао на велики значај подршке коју Србија у овом делу света има када је реч о очувању територијалног интегритета и суверенитета. Поручио је да се таква подршка не сме узимати здраво за готово и да је неопходно континуирано јачати политичке, економске и друге везе како би се сачувао постојећи ниво сарадње.

Истакао је да је за Србију од великог значаја учешће растућих економија Централне и Латинске Америке на међународној изложби Експо 2027 у Београду, као и да се у наредном периоду очекују нове потврде учешћа. Додао је и да се очекује закључивање два важна споразума између Србије и Панаме, нагласивши да бројни сусрети који се одржавају у Панами представљају прилику која се користи на најбољи могући начин.

Ђурић је изразио уверење да ће сарадња Европе и земаља Централне и Латинске Америке у будућности бити један од главних покретача економског, технолошког и свеукупног развоја са обе стране Атлантика, оцењујући да Србија, иако мала земља, има прилику да у том процесу буде међу пионирима.

Имајући у виду да се у земљама овог региона веома цени када европски министри покажу поштовање према Организацији америчких држава и њеним чланицама, Ђурић је нагласио да се труд уложен у изградњу уговорне основе и привредне сарадње вишеструко враћа у годинама које долазе.

Говорећи о глобалним приликама, Ђурић је оценио да Латинска и Централна Америка, у свету оптерећеном ратовима и кризама, представљају један од ретких региона који задржавају стабилан економски раст и мир и да својим научним, интелектуалним и друштвеним потенцијалима представљају зону наде и будућности.

Додао је да је, уз доследан рад са афричким земљама, управо јачање односа са државама Латинске и Централне Америке део принципијелне и независне спољне политике коју воде председник Републике Александар Вучић и Влада Србије, а која је у овом делу света препозната као прилика за јачање веза са Европом и нашим регионом.


https://mfa.gov.rs/mediji/saopstenja/djuric-srbija-nastoji-da-bude-medju-pionirima-jacanja-veza-evrope-i-latinske-amerike