23. června 2026, Praha. Na pozvání předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila přijel do České republiky na třídenní pracovní cestu předseda Parlamentu Moldavska Igor Grosu. Společně jednali mj. o přístupu Moldavska do EU, o bezpečnosti a kyberbezpečnosti, financování veřejnoprávních médií či rozvoji meziparlamentní spolupráce na úrovni příslušných výborů. Předseda Grosu kromě jednání v horní parlamentní komoře a schůzek s dalšími ústavními činiteli navštívil také Kraj Vysočina.
„Ubezpečil jsem pana předsedu Grosu, že Česká republika a český Senát podporuje vstup Moldavska do Evropské unie v co možná nejdřívějším termínu a jsme připraveni napomáhat v plnění podmínek, které musí kandidátská země splnit. Dalšími tématy, která jsme probírali, byly otázky bezpečnosti, kyberbezpečnosti, dezinformací a ruské agrese vůči Ukrajině. Domluvili jsme se, že zintenzivníme spolupráci mezi našimi výbory z oblasti bezpečnosti, hospodářství a vzdělávání, které se budou navzájem navštěvovat a vyměňovat informace,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil po jednání na tiskové konferenci. Záznam tiskového briefingu je dostupný na webu Senátu.
Předseda Parlamentu Moldavska Igor Grosu poděkoval za českou podporu vstupu Moldavska do EU, podle něj obě země v posledních letech vybudovaly mezi sebou pevné přátelství.
Oba předsedové pokračovali v jednání ještě v poledne u pracovního oběda ve Valdštejnském paláci. Jednání v Senátu se zúčastnili také 1. místopředseda Jiří Drahoš, místopředseda Jiří Oberfalzer, předseda zahraničního výboru Pavel Fischer a místopředsedkyně evropského výboru Adéla Sucharda Šípová. Moldavskou parlamentní delegaci doplnil místopředseda skupiny přátel Moldavsko – ČR Adrian Belîi.
Předseda Senátu Vystrčil přivítal předsedu moldavského parlamentu Grosu už v pondělí 22. června v Telči, kde spolu mluvili o péči o památky a jejím financování a také o možnostech rozšíření regionální spolupráce. Diskutovali i o tom, jak fungují samosprávy. „Zjistili jsme, že máme podobné problémy, zejména naše menší obce už nestíhají vyřizovat všechny úkoly, které souvisejí s výkonem veřejné správy. Domluvili jsme se, že se budeme navzájem informovat o tom, jaké kroky, které provádí moldavský parlament a moldavská vláda, případně český parlament a česká vláda, napomáhají tomu, aby se situace zlepšila a aby naše obce ještě lépe fungovaly,“ dodal šéf českého Senátu Vystrčil. Jednání se zúčastnil také starosta Telče Vladimír Brtník.
V rámci programu v ČR se předseda Parlamentu Moldavska zúčastnil promítání filmu České televize „Moldavsko očima Petra Voldána“, dále se setkal s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, s předsedou Poslanecké sněmovny Tomiem Okamurou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou.
Miloš Vystrčil a Igor Grosu během jednání společně navázali na témata, o kterých diskutovali během návštěvy šéfa českého Senátu v Moldavsku v roce 2024, více v tiskových zprávách ze dne 15. května 2024 a 16. května 2024.